Aktualności

W dniach 3-7.08 br. w Pradze zorganizowane zostało spotkanie Klarysek Kapucynek z Europy Środkowej, którego inicjatorką była s. Rachel z czeskiej wspólnoty kapucynek w Sternberku. Z naszej wspólnoty wydelegowane były dwie siostry. Celem spotkania było przyjrzenie się dotychczasowej pracy nad rewizją naszych konstytucji oraz sprawa współpracy między klasztorami. Siostra Rachel we wstępie powiedziała: „Jasne, że po tym spotkaniu nie napiszemy nowych Konstytucji ani nie podpiszemy nowej federacji, ani asocjacji, ale podstawowa rzeczą będzie, że zrobimy parę nowych kroków w tym celu. Wspólnie zobaczymy, ze należymy do tej samej rodziny”.

Na spotkanie zaproszony został nasz kapucyński asystent generalny, br. Leonardo Gonzalez oraz prawnik z kongregacji z Watykanu o. MarcusGraulich, który przybliżył nam Instrukcję Cor Orans oraz odpowiadał na liczne pytania związane z federacją/asocjacją. Zostały wypracowane przez nas wnioski ze spotkań w grupach nt.:naszej tożsamości, klauzury, formacji oraz naszego udziału w życiu Kościoła. W spotkaniu uczestniczyły dwadzieścia dwie siostry z trzynastu wspólnot, czterech narodowości  z pięciu krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy – 1 klasztor niemiecko-języczny w Asyżu). Przedstawicielki poszczególnych wspólnot pokazały prezentacje swoich wspólnot, dzięki czemu mogłyśmy lepiej się poznać.

Dyskusje w grupach narodowych pozwoliły nam zobaczyć, iż różnice miedzy nami – siostrami z różnych kręgów kulturowych i narodowych nie muszą tworzyć muru między nami, przeciwnie - poprzez wspólne wgłębianie się w nasz charyzmat, możemy budować jedność, odczytywać współczesność w świetle tego dziedzictwa, jakie zostawili nam nasizakonodawcy:  święta Klara, święty Franciszek i sługa Boża LaurencjaLongo oraz starać się żyć ich ideałami.

zobacz zdjęcia

Strona 4 z 76:
1 2 3 45 6 7
...
76